Yeni Puanlama Korumasıyla Uber Yanınızda | UberTurkiye.net

Yeni Puanlama Korumasıyla Uber Yanınızda


Bildiğiniz gibi Uber 2 yönlü bir puanlama sistemi kullanır: Sürücü ortakları ve yolcular, yolculuk deneyimlerine göre birbirlerine 1 ila 5 yıldız arasında puan verir. Sürücü ortağı puanınız, yolcularınızın puan verdiği son 500 yolculuğun ortalaması alınarak hesaplanır.

Fazlasıyla negatif veya peşin hükümlü yolcular da dâhil olmak üzere müşteriye sunduğunuz hizmetleri adil bir şekilde temsil etmeyen, kontrolünüz dışında puanlamanızı etkileyebilecek faktörler bulunduğunu anlıyoruz. Sürekli ve haksız yere düşük puan (1 veya 2 yıldızlı) veren yolcuların puanlarını ortalama puan hesaplamasına dâhil etmeyerek puanlamanızı koruyoruz.

Ayrıca sizin kontrolünüz dışındaki nedenlerle verilen puanları hariç tutmaya devam edeceğiz. Yanlış navigasyon, araçta arıza, haritada yanlış işaret konumu ve daha fazlasını içeren nedenlerin listesini güncelledik.

Puanlama nasıl işler?

Yolcular ve sürücü ortakları, her yolculuktan sonra yolculuk deneyimine bağlı olarak birbirlerine 1 ila 5 yıldız arasında puan verebilir. Puanlamalar anonimdir. Belirli bir yolculuk veya kişiye ait puanlamaları göremezsiniz. Siz veya yolcunuz 5 yıldızdan daha düşük bir puan seçerse bunun nedeniyle ilgili biraz daha ayrıntılı bir geri bildirim isteriz.

Uygulama, aldığınız puanları, yolculuktan önce ve yolculuk sırasında yolcularınıza gösterilen ortalamaya ekler.

Puanınızı nasıl kontrol edersiniz?

Aldığınız puanları, geri bildirimleri ve övgüleri sürücü uygulamasında görebilirsiniz. Sol üst köşedeki menü simgesine, ardından profil fotoğrafınıza dokunun. Sonra adınızın altındaki puan ortalamasına dokunarak ayrıntıları görebilirsiniz.

Yıldız puanlamaları nasıl işler?

Uber basit bir 2 yönlü puanlama sistemi kullanır; sürücü ortakları ve yolcular yolculuk deneyimlerine göre birbirlerine puan verir. Sürücü ortağı puanlamanız, son 500 yolculuğunuzda yolcuların verdiği puanların ortalamasıdır.

Puanlamalarla ilgili temel bilgiler

Yolcular ve sürücü ortakları, her yolculuktan sonra, yolculuk deneyimine bağlı olarak birbirlerine 1 ile 5 yıldız arasında puan verebilir. Puanlamalar anonimdir. Belirli bir yolculuk veya kişiye bağlı puanlamaları göremezsiniz.

Puan verme, alma ve puanlamaları kontrol etme

1. Uygulama, yolculuktan sonra size ve yolcunuza puan verme seçeneği sunar.
2. Siz veya yolcunuz 5 yıldızdan daha düşük bir puan verirseniz uygulama bu puanı seçme nedeninizle ilgili daha fazla geri bildirim isteyebilir.

3. Yolcular ayrıca birlikte yaptığınız yolculuğa uygun bir övgü de seçebilir.

4. Puanlarınız, uygulamada yolculuktan önce veya yolculuk esnasında yolcularınıza gösterilen ortalamaya eklenir. Ortalama puan, son 500 yolculuğunuzda aldığınız puanların ortalamasıdır.

5. Sürücü uygulamasından puanlama, geri bildirim ve övgülerinizi görebilirsiniz. Sol üst köşedeki menü simgesine, ardından profil fotoğrafınıza dokunun. Ayrıntıları görmek için adınızın altındaki ortalama puanlamaya dokunun.

Sık sorulan sorular

 • Ortalama puanımı, geri bildirimlerimi ve aldığım övgüleri nereden görebilirim?
  • Puanlama bilgilerinizi sürücü ortağı profilinizden görebilirsiniz. Profilinize erişmek için Sürücü uygulamasının sol üst köşesindeki menü simgesine, ardından fotoğrafınıza dokunun.
 • Bir yolcu, benim kontrolüm dışında gelişen bir durumdan dolayı düşük puan verirse ne yapmalıyım?
  • Yolcunuz size ücret, trafik veya sizin elinizde olmayan başka bir nedenle düşük puan verdiyse bu puan ortalama puanlamanıza dahil edilmez.
 • İptal edilen veya kabul edilmeyen yolculuklar puanlamamı etkiler mi?
  • Hayır, iptal edilmiş veya kabul edilmemiş yolculuklar için yıldız puanı almazsınız.
 • Araç kullanmaya başladığımda neden ortalama puanlamam sık sık artıp azalıyor?
  • İlk 50 ilâ 100 yolculuğunuzda ortalama puanlamanızın değişmesi normaldir. Bunun nedeni ortalama puanlamanızı oluşturan yolculukların daha az olmasıdır. Daha çok yolculuk yapıp daha çok puan aldığınızda toplam puanlamanız daha sabit olur.

Bir sürücünün derecelendirilmesinde neler dikkate alınır?

Yolcunuza bazı unsurları göz önünde bulundurarak puan vermeniz herkesin Uber platformundan en iyi şekilde yararlanmasını sağlar. Bazı sürücü ortakları, yolcularına puan verirken bu 3 unsuru değerlendiriyor:

 • Kısa bekleme süresi: Yolcunuzun alım noktasına ulaştığınızda hazır olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.
 • Kibarlık: Size ve aracınıza saygılı davranmaları ve aracı temiz tutmaları.
 • Güvenlik: Güvenliğinizi veya Uber Topluluk Kuralları’nı ihlal etmenize neden olacak bir eylemde bulunmak için üzerinizde baskı hissedip hissetmediğiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.